38th Annual Eastern Band Cherokee Nation Pow Wow contest winners

June 17, 2013
EBCI tribal member Eric Bird, shown in Friday night's grand entry, took first place in the Men's Fancy contest and the Cowboy special during the 38th Annual Eastern Band Cherokee Nation Pow Wow held June 14-16.  (SCOTT MCKIE B.P./One Feather)

EBCI tribal member Eric Bird, shown in Friday night’s grand entry, took first place in the Men’s Fancy contest and the Cowboy special during the 38th Annual Eastern Band Cherokee Nation Pow Wow held June 14-16. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather)

38th Annual Eastern Band Cherokee Nation Pow Wow

The 38th Annual Eastern Band Cherokee Nation Pow Wow was held at the Acquoni Expo Center on June 14-16. (TODD KENT/One Feather contributor)

532 Photos

Golden Age Men

1st Wayne Pushetonequa

2nd Rick Bottchenbaugh

3rd Wilson Roberts

4th Pat Pacheco

 

Men’s Fancy

1st Eric Bird

2nd Darrell Hill

3rd Josh Hill

4th Hunter Burridge

 

Men’s Grass

1st Rusty Gillette

2nd Darwin Charley

3rd Josh Trejo

4th Trey Two Fox Bullock

 

Men’s Traditional

1st Lonny Street

2nd Alex Alvarez

3rd Anthony Lett

4th Ricky Joe Taylor

 

Men’s Straight

1st Juaquin Hamilton

2nd Anthony Monoessy

3rd Josh Hill

4th Aaron Partin

 

Men’s Chicken

1st  Marty Thurman

2nd Rooster Topsky

3rd Luke Swimmer

4th James Stephenson

 

Golden Age Women

1st Annemae Pushetonequa

2nd Carmen Clairmont

3rd Sharon Roberts

4th Sharon Partin

 

Women’s Fancy

1st Verna Street

2nd Rose Track

3rd Bobbi Fredrick

4th Patricia Bugg

 

Women’s Jingle

1st Rowena Roberts

2nd Grace Pushetonequa

3rd  Dionne Jacobs

4th Jackie Klein

 

Women’s Traditional

1st Gena Topsky

2nd Qualina Mars

3rd Melonie Mathews

4th Cree Medicine Bear

 

Women’s Southern Cloth

1st  Syanni Hamilton

2nd Elizabeth Nevaquya

3rd Sandy Harris

4th Kristin Weaver

 

Women’s Buckskin

1st Sophia Thurman

2nd Hauli Sioux Gray

3rd Charish Toehey

4th Alicia Ahkeahbo

 

Teen Boy’s Grass

1st James Ray Eaglestar

2nd Chaske Jacobs

3rd Muh-Juhtheen Roberts

4th Archie Bearcub

 

Teen Boy’s Fancy

1st Angel Bullock

2nd Tyler Thurman

3rd Shaundai Poncho

4th Colton Burridge

 

Teen Boy’s Traditional

1st Atsa Zah

2nd Marlin Dickenson

3rd Isaiah Robinson

4th Teoikey Richardson

 

Teen Girl’s Fancy

1st Oke-Tw’sha Roberts

2nd Micayla Silas

3rd Angelina Jumper

4th Malia Jacobs

 

Teen Girl’s Jingle

1st Savanah Phillips

2nd Kimmemelah Perkins

3rd Shaundene Grant

4th Edie Poteskey

 

Teen Girl’s Traditional

1st Jasa Lightfoot

2nd Tara Goodfox

3rd Kendra Eaglestar

4th Elena Polanco

 

Specials

Men’s Grass: Rusty Gillette

Cowboy: Eric Bird

Cowgirl: Charish Toehey

Men Straight: Juaquin Hamilton

Old Style Fancy Shawl: Annamae Pushetonequa

Women’s Jingle: Dionne Jacobs

Junior Boy Fancy: Floyd Silas III

Junior Boy Grass: George Gillette

Junior Boy Traditional: Delson Weaver

Junior Girl Fancy: Micayla Silas

Junior Girl Jingle: Lenore Pushtoneequa

Junior Girl Traditional: Alitama Perkins

Tator Dance: Patricia Beavers

Hand Drum Contest: Floyd Silas III

 

Northern Drum

1st Rocky Boy Agency

2nd A Wo Ha Li

3rd Thunder Voice

4th Bluesmoke

 

Southern Drum

1st Wild Band Comanche

2nd Southside

3rd Dirty South

4th Edisto River Singers

 

Head Dancers

Head Man Friday: Juaquin Hamilton

Head Man Saturday: Rick Bottchenbaugh

Head Man Saturday: Wayne Pushetonequa

Head Man Sunday: Daryl Hill

Head Woman Friday: Carmen Clairmont

Head Woman Saturday: Sandy Harris

Head Woman Saturday: Meredith Hedgedeth

Head Women Sunday: Rose Track