Published On: Sat, Oct 20th, 2018

RUNNING: Hundreds brave rain for Cherokee harvest race

WINNERS: James Quattlebaum (left) and Ricky Flynn, both from Greenville, SC, came in first and second place overall in the Cherokee Harvest Half Marathon on the morning of Saturday, Oct. 20. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

 

By SCOTT MCKIE B.P.

ONE FEATHER STAFF

 

Nearly 1,000 runners and walkers braved cold, driving rain to participate in the Cherokee Harvest 5K and Half Marathon on the morning of Saturday, Oct. 20.  The town of Cherokee was well-represented at the event having many place in their age group. 

In the half marathon, the following runners from Cherokee were at the top of their age group including: Boie Crowe, female 1-12, first place; Kale Stephenson, male 1-12, first place; Dalmon King III, male 13-15, first place; Cavan Reed, male 13-15, second place; Joseph Smith, male 25-29, first place; Julianne Beck, female 25-29, first place; Kallup McCoy II, male 30-34, first place; and Robert Stamper, male 35-39, third place.  

In the 5K, Cherokee had several runners place well in their age categories including: Benjamin Saunooke, second overall; Aaliyah Reed, female 1-12, first place; Dorian Reed, female 16-18, first place; Elizabeth Abbott, female 65-69, second place; and Elnora Thompson, female 70-74, second place. 

Following are the top three finishers plus all Cherokee finishers, per Right On Time Productions, in the two races:

PRACTICE: Cherokee Middle School cross country team members Dalmon King III (left) and Cavan Reed (#408) came in first and second in the Male 13-15 age division.

Cherokee Harvest 5K 

Top three males:

1 – Tyler Watterson, Sylva, 18:10

2 – Benjamin Saunooke, Dillsboro 19:52

3 – Craig Lancaster, Boone, 19:55

Top three females:

1 – Alesea Caldwell, Waynesville, 21:03

2 – Arizona Blankenship, Bryson City, 22:13

3 – Julia Wells, Clyde, 23:49

Masters males:

1 – Neil Blankenship, Bryson City, 22:24

Masters females:

1 – Susanne Haemmerling, Ahlen, GR, 24:39

Male 1-12:

1 – Christopher Wells, Clyde, 25:37

2 – Jeremy Bush, Horse Shoe, 28:48

3 – Teagan Laursen, Clyde, 29:33

Female 1-12:

1 – Aaliyah Reed, Cherokee, 24:24

2 – Aaralyn Ely, Whittier, 31:41

3 – Sydney McCurry, Burnsville, 32:11

9 – Annie Simms-Bigmeat, Cherokee, 41:28

Male 13-15:

1 – Dawson Reeves, Canton, 20:11

2 – Tucker Watterson, Sylva, 23:15

3 – Isaac Sosebee, Sautee, Ga., 29:15

Female 13-15:

1 – Gracie Monteith, Bryson City, 26:28

2 – Hannah Wells, Clyde, 29:45

3 – Lily Dudman, Asheville, 30:39

Male 16-18:

1 – Leo Faruq, Asheville, 20:29

2 – Landon Henley, Clyde, 23:56

3 – Ishmael Roots, Franklin, 28:52

Female 16-18: 

1 – Dorian Reed, Cherokee, 25:59

2 – Morgan Hooper, Franklin, 37:17

3 – Abigail Laughlin, Franklin, 37:50

Male 19-24:

1 – Chris Naber, Bloomington, Ind., 20:59

2 – Max Merritt, Franklin, 22:16

3 – Bryan Massey, Lake Junaluska, 27:01

8 – Landon French, Cherokee, 29:47

Female 19-24:

1 – Caralee Lowry, Columbia, SC, 25:30

2 – Hannah Warren, Waynesville, 26:12

3 – Audrey Duke, Bloomington, Ind., 26:40

10 – Dre Crowe, Cherokee, 35:04

14 – Shana Lambert, Cherokee, 40:33

15 – Courtney Taylor, Cherokee, 45:58

Male 25-29:

1 – Zane Bennett, Bryson City, 22:15

2 – Sam Stinson, Asheville, 26:07

3 – Jerison Harper, Peebles, Ohio, 29:44

Female 25-29:

1 – Abby Harris, Asheville, 25:49

2 – Megan Lucas, Bryson City, 26:09

3 – Rebecca Foil, Raleigh, 26:40

20 – Stephanie Martin, Cherokee, 37:02

Male 30-34:

1 – Samuel McGuire, Sylva, 20:17

2 – Jeremy Ellenburg, Sylva, 22:54

3 – Franklin Sorrells, Maggie Valley, 23:57

Female 30-34:

1 – Courtney Money-McIntosh, Mills River, 25:16

2 – Maura Thompson, Asheville, 27:09

3 – Cassie Lord, Hendersonville, 28:21

6 – Sheena Crowe, Cherokee, 35:32

7 – Samantha Crowe-Hernandez, Cherokee, 35:40

Male 35-39:

1 – Jonathan Parker, Cherryville, 20:22

2 – Josh Schick, Waynesville, 22:30

3 – Bartosch Haemmerling, Ahlen, GR, 24:36

Female 35-39:

1 – Anna Parker, Cherryville, 23:49

2 – Tanya Tracy, Asheville, 25:22

3 – Amanda Buchanan, Whittier, 26:55

4 – Mindy Wright, Cherokee, 27:36

8 – Bobbie Slinkey, Cherokee, 30:44

13 – Skye Littledave, Cherokee, 32:06

37 – Kim Crowe, Cherokee, 1:01:22

Male 40-44:

1 – Benjamin Quinn, Durham, 25:35

2 – Chalmers Brown, Asheville, 26:10

3 – Nathan Piasta, Asheville, 27:05

8 – Matthew Bigmeat, Cherokee, 47:06

Female 40-44:

1 – Jennifer Johnson, Jacksonville, 27:37

2 – Melanie Bryson, Sylva, 28:44

3 – Ruby Francis, Hendersonville, 30:35

5 – Tiffani Reed, Cherokee, 31:38

27 – Kelly Sampson, Cherokee, 54:38

Male 45-49:

1 – Radix Faruq, Asheville, 24:55

2 – Richard Harvey, Bryson City, 25:55

3 – Keith Haskett, Sylva, 29:49

Female 45-49:

1 – Joy Ponder, Mars Hill, 27:51

2 – Sherri Watterson, Sylva, 28:09

3 – Jennifer Hobbs, Cherokee, 29:10

20 – Pam Sneed, Cherokee, 45:05

21 – Dawna Paul, Cherokee, 46:55

Male 50-54:

1 – Tom Truitt, Clyde, 23:01

2 – Steven Marr, Waynesville, 24:04

3 – William Smithdeal, Sylva, 29:42

9 – William Cuprak, Cherokee, 43:32

Female 50-54:

1 – Kristy Smith, Franklin, 25:35

2 – Kim Lachler, Asheville, 27:28

3 – Joni Carter, Sylva, 28:56

14 – Deborah Foerst, Cherokee, 42:36

15 – Jeanell Youngbird, Cherokee, 42:52

Male 55-59:

1 – Luke Smith, Franklin, 22:29

2 – Jesse Dingle, Asheville, 23:10

3 – Mark Lord, Sylva, 25:48

9 – Scott Lambert, Cherokee, 32:27

Female 55-59:

1 – Lisa Kiebzak, Asheville, 30:05

2 – Patti Johnson, Waynesville, 32:54

3 – Lisa Denzer, Robbinsville, 33:06

Male 60-64:

1 – Dan Passarelli, Candler, 24:49

2 – Mark Singleton, Sylva, 28:57

3 – Patrick Johnson, Waynesville, 30:42

Female 60-64:

1 – Teresa Cantrell, Gatlinburg, Tenn., 28:38

2 – Donna Cope, Canton, 34:00

3 – Debbie Taylor, Waynesville, 34:32

7 – Anita Finger-Smith, Cherokee, 41:51

9 – Gerri Grady, Cherokee, 45:05

Male 65-69:

1 – Gary Green, Frankfort, Ky., 22:39

2 – L. Dewayne Cecil, Maggie Valley, 28:37

3 – Steve Shook, Knoxville, Tenn., 32:42

Female 65-69:

1 – Janice Sullivan, Towsend, Tenn., 39:48

2 – Elizabeth Abbott, Whittier, 41:05

3 – Ruby Banerjee, Cullowhee, 43:41

Male 70-74:

1 – Alexander Lehotsky, Murphy, 44:50

Female 70-74:

1 – Hiddy Morgan, Cullowhee, 34:26

2 – Elnora Thompson, Cherokee, 35:24

Male 75-98:

1 – Phil Haire, Sylva, 49:45

2 – Keith Vansant, Canton, Ga., 57:24

Female 75-98:

1 – Mary Shelton, Brasstown, 1:03:40

2 – Delores Nicholson, Sylva, 1:06:20

 

Cherokee Harvest Half Marathon 

Top three males:

1 – James Quattlebaum, Greenville, SC, 1:12:12

2 – Ricky Flynn, Greenville, SC, 1:14:18

3 – Joe Ainsworth, Asheville, 1:22:01

Top three females:

1 – Joy Miller, Beaufort, SC, 1:27:30

2 – Jennifer Black, Asheville, 1:32:14

3 – Amanda Iannello, Charlotte, 1:37:43

Masters males:

1 – Adalberto Silva, Albertville, Ala., 1:31:06

Masters females:

 1 – Lynn Roberts, Fairview, 1:48:35

Male 1-12:

1 – Kale Stephenson, Bryson City, 1:40:54

Female 1-12:

1 – Boie Crowe, Cherokee, 2:45:33

Male 13-15:

1 – Dalmon King III, Cherokee, 1:49:19

2 – Cavan Reed, Cherokee, 2:02:13

Female 16-18:

1 – Sophie Unks, Weaverville, 2:11:41

2 – Maliah Averett, Black Mountain, 2:24:51

Male 19-24:

1 – William Conner, Candler, 1:53:07

2 – Philip Lowry, Columbia, SC, 2:13:07

3 – Edward English, Fairview, 2:17:08

5 – Trevor Sundown, Cherokee, 2:19:19

Female 19-24:

1 – Savana Case, Rock Hill, SC, 1:50:01

2 – Sarah Spiro, Webster, 2:07:09

3 – Carrie Berkompas, Asheville, 2:08:10

Male 25-29:

1 – Joseph Smith, Cherokee, 1:37:35

2 – Daryl Parlier, Asheville, 1:53:34

3 – Alexis De Seze, Asheville, 2:02:33

Female 25-29:

1 – Julianne Beck, Cherokee, 1:43:50

2 – Lauren Grady, Fort Mill, SC, 1:50:20

3 – Caitlyn Hess, Fletcher, 1:58:29

Male 30-34:

1 – Kallup McCoy II, Cherokee, 1:31:22

2 – Mitch Mull, Weaverville, 1:31:55

3 – Jon Ruff, Waynesville, 1:37:16

Female 30-34:

1 – Jesse Ramirez, Waynesville, 1:42:22

2 – Kimberly Jakushev, Franklin, 1:45:04

3 – Jillian Laux, Asheville, 1:47:52

18 – Katelynn Ledford-Gloyne, Cherokee, 2:20:10

Male 35-39:

1 – Dustin Cox, Fletcher, 1:37:30

2 – Evan Coward, Candler, 1:45:01

3 – Robert Stamper, Cherokee, 1:49:42

16 – Ethan Clapsaddle, Cherokee, 2:29:08

21 – Bo Crowe, Cherokee, 2:45:48

Female 35-39:

1 – Jennifer Love, Hendersonville, 1:38:48

2 – Hilary Black, Brasstown, 1:50:41

3 – Dominique Benson, Sylva, 1:51:43

28 – Sarah Wachacha, Cherokee, 2:26:47

Male 40-44:

1 – David Evans, Franklin, 1:37:03

2 – Jason Roberts, Fairview, 1:41:03

3 – Paul Reinfeld, Charlotte, 1:43:50

5 – James Oocumma, Cherokee, 1:45:00

Female 40-44:

1 – Lisa Watkins, North Wilkesboro, 1:50:45

2 – Stephanie Miller, Weaverville, 1:53:41

3 – Shanna Williams, Franklin, 2:00:56

Male 45-49:

1 – Clifton Miller, Charlotte, 1:36:13

2 – Fredy Silva, Albertville, Ala., 1:38:21

3 – Jeff Lamb, Jonesville, VA, 1:40:34

4 – Chad Cooper, Cherokee, 1:41:27

Female 45-49:

1 – Gleny Kevelier, Crestview, Fla., 1:51:33

2 – Kim Stewart, Norfolk, VA, 1:52:59

3 – Lisa Barrett, Clover, SC, 1:58:11

15 – Angel Squirrell, Cherokee, 2:26:48

24 – Carolyn West, Cherokee, 2:44:06

Male 50-54:

1 – Charlie Gay, Horse Shoe, 1:33:22

2 – James Cristini, Tega Cay, SC, 1:44:46

3 – Juan Santana, Hendersonville, 1:50:57

Female 50-54:

1 – Lynn Dingle, Asheville, 1:55:51

2 – Spencer Butler, Asheville, 2:07:43

3 – Janet Sexton, Bluntville, Tenn., 2:17:34

Male 55-59:

1 – John Fyfe, Charlotte, 1:50:50

2 – Tom Bell, Arden, 1:54:43

3 – Eric Morrison, Waynesville, 1:57:00

Female 55-59:

1 – Ginger McKim, Clermont, Fla., 1:51:07

2 – Karen Matteson, Waynesville, 1:51:25

3 – Ruth Macnair, Asheville, 1:55:45

Male 60-64:

1 – Russell Bowling, Franklin, 1:54:55

2 – Thomas Walsh, Whittier, 2:08:42

3 – William Davidson, Asheville, 2:16:36

8 – Jonathan Dando, Cherokee, 2:41:51

Female 60-64:

1 – Carol Zucca, Asheville, 2:10:46

2 – Sharon Bumgardner, Kingsport, Tenn., 2:17:00

3 – Anita Jones, Rodgersville, Tenn., 2:19:33

Male 65-69:

1 – Burt Siders, Fletcher, 2:05:07

2 – Danny Day, Mauldin, SC, 2:07:51

3 – Ed LaClaire, Kingsport, Tenn., 2:22:47

Female 65-69:

1 – Kathy Stahly, Asheville, 2:12:21

2 – Robin Hinshaw, Franklin, 2:21:07

3 – Sandy Reid, Asheville, 2:27:59

Female 70-74:

1 – Benita Auge, Weaverville, 2:21:59

print