Published On: Sun, Oct 28th, 2018

CROSS COUNTRY: Regional meet held at Asheville Christian 

 

SWANNANOA – The 1A West Regional cross country meet was held on the morning of Saturday, Oct. 27 at the Asheville Christian cross country course in Swannanoa.  Lincoln Charter swept the team championships winning the men’s with a score of 40 and the women’s with a score of 81.  

Following are the top 15 runners plus all Cherokee High School finishers, per ncmilesplit.com: 

Women’s 

1 – Lauren Tolbert, Highland Tech, 20:06.55 

2 – Sydney Bolyard, Tri-County Early College, 20:30.50 

3 – Brooklyn Pierce, Highland Tech, 20:39.08 

4 – Kilia Hasty, Thomas Jefferson, 20:43.78

5 – Hannah Oliver, Elkin, 21:14.72

6 – Olivia Overholt, Polk County, 21:16.59 

7 – Hazel Pasley, Alleghany, 21:24.87

8 – Megan Minaudo, Lincoln Charter, 21:26.14 

9 – Hannah Butlak, Mountain Island Charter, 21:45.58

10 – Rylee Hegedus, Langtree Charter, 21:47.05 

11 – Kaitlyn Rowe, Thomas Jefferson, 21:53.29 

12 – Aynsley Fink, Robbinsville, 21:55.52 

13 – Ella Barwick, Mountain Island Charter, 21:58.08 

14 – Emma Lasarsky, Lincoln Charter, 21:58.84 

15 – Emma Deviney, Thomas Jefferson, 22:10.21 

32 – Rosa Reyes, Cherokee, 23:21.96

45 – Dorian Reed, Cherokee, 24:17.28

57 – Dalericka King, Cherokee, 25:09.84

61 – Betty Lossiah, Cherokee, 25:18.54

78 – Makala McGaha, Cherokee, 27:50.95

83 – Abigail Taylor, Cherokee, 29:42.16

Team Results 

1 – Lincoln Charter 81

2 – Mountain Island Charter 86

3 – Highland Tech 

4 – Thomas Jefferson 97

5 – Murphy 141

6 – Polk County 162

7 – Hayesville 168 

8 – Tri-County Early College 179 

9 – Swain County 240 

10 – Cherokee 244 

11 – Elkin 250 

12 – Avery County 290 

 

Men’s 

1 – Drew Zink, Lincoln Charter, 16:40.50 

2 – Ryan Jenkins, Swain County, 16:58.29 

3 – Justin Race, Hayesville, 17:01.55

4 – Richard Lauer, Highland Tech, 17:09.47

5 – Caleb Potter, Polk County, 17:09.77

6 – Preston Dowell, East Wilkes, 17:31.41

7 – Curtis Herms, Lincoln Charter, 17:33.09 

8 – Patrick Rice, Lincoln Charter, 17:36.13

9 – Jordan Hudson, Lincoln Charter, 17:40.75

10 – Jackson Burch, Hayesville, 17:42.54

11 – Jackson Pitcher, Thomas Jefferson, 17:45.98 

12 – Charles Walker, Elkin, 17:50.72

13 – Luke Walters, Robbinsville, 17:52.58 

14 – Nathan Brown, Elkin, 18:02.13

15 – Cutter Law, Lincoln Charter, 18:04.47 

51 – Nathaniel Crowe, Cherokee, 20:01.01

71 – Braylon Arch, Cherokee, 21:00.02 

100 – Timothy Woodard, Cherokee, 25:15.66 

Team Results 

1 – Lincoln Charter 40 

2 – Hayesville 121

3 – Murphy 123

4 – Swain County 153 

5 – Highland Tech 158 

6 – Elkin 175 

7 – Polk County 178 

8 – Robbinsville 186 

9 – Mountain Island Charter 225 

10 – East Wilkes 244 

11 – Thomas Jefferson 247 

12 – Langtree Charter 254 

13 – Tri-County Early College 294 

 

– One Feather staff report 

print