Published On: Thu, Oct 11th, 2018

CROSS COUNTRY: Cherokee teams compete in Huckleberry Hustle

 

ROBBINSVILLE – The Cherokee High School cross country teams traveled to Robbinsville on the afternoon of Wednesday, Oct. 10 to compete in the Huckleberry Hustle.  Following are results (top 15 plus all Cherokee runners) per ncmilesplit.com:

High School Girls

1 – Aynsley Fink, Robbinsville 24:06.20

2 – Sydney Bolyard, Tri-County Early College, 24:08.30

3 – Anna Riddle, Robbinsville, 27:18.20

4 – Lucy Crayton, Tri-County Early College, 27:34.60

5 – Abigail Knight, Robbinsville, 27:39.30

6 – Cailey Dockery, Carolina Mountain XC, 27:53.90

7 – Phynley Meyers, Swain County, 27:54.20

8 – Allison Thomas, Hayesville, 28:23.70

9 – Rosa Reyes, Cherokee, 28:28.30

10 – Emily Ulaner, Swain County, 29:00.50

11 – Morgan Dudley, Hayesville, 29:05.40

12 – Betty Lossiah, Cherokee, 29:43.70

13 – Dalericka King, Cherokee, 30:15.60

14 – Dorian Reed, Cherokee, 30:22.70

15 – Kiera Lewis, Tri-County Early College, 30:33.70

20 – Makala McGaha, Cherokee, 32:36.40

26 – Averii Cotton, Cherokee, 35:55.40

32 – Abigail Taylor, Cherokee, 37:26.90

 

High School Boys

1 – Ryan Jenkins, Swain County, 18:56.50

2 – Justice Race, Hayesville, 19:41.90

3 – Ethan Barnett, Robbinsville, 21:06.80

4 – Jackson Burch, Hayesville, 21:19.70

5 – Sage Sorensen, Tri-County Early College, 21:33.30

6 – Jared Dills, Hiwassee Dam, 21:33.60

7 – Bradley Vestal, Swain County, 22:06.80

8 – Ryelan Snowden, Hayesville, 22:13.50

9 – Dylan DiCicco, Tri-County Early College, 22:26.10

10 – Keith Amman, Swain County, 22:32.10

11 – Eli Roberts, Hayesville, 22:32.40

12 – Emmanuel R. (full last name not given), Swain County, 22:37.20

13 – Dillon McLean, Nantahala, 22:44.40

14 – Jose Constantino, Hayesville, 22:49.70

15 – Tommy Urbaniuk, Hayesville, 22:50.70

22 – Nathaniel Crowe, Cherokee, 23:40.40

47 – Timothy Woodard, Cherokee, 32:38.40

 

Middle School Girls

1 – Arizona Blankenship, Swain County, 14:59.40

2 – Kaysen Krieger, Hayesville, 15:53.40

3 – Emma Beasley, Robbinsville, 16:18.20

4 – Gracie Monteith, Swain County, 16:24.20

5 – Montana Adams, Robbinsville, 16:27.30

6 – Jaylynne Esquivel, Cherokee, 16:51.20

7 – Dvdaya Swimmer, Cherokee, 16:54.20

8 – Lila Roberts, Hayesville, 16:58.20

9 – Aaliyah Reed, Cherokee, 17:40.90

10 – Mya Burrows-Kurr, Swain County, 17:47.70

11 – Amelia Rogers, Swain County, 17:54.60

12 – Phoebe Pietila, Hayesville, 18:07.20

13 – Meadow Rose, Hayesville, 18:12.70

14 – Madeleine Monnat, Mountain Discovery Charter School, 18:24.10

15 – Ever Joy Templeton, Carolina Mountain XC, 18:26.70

31 – Laura Martinez, Cherokee, 20:33.20

37 – Marilyn Swayney, Cherokee, 20:49.50

38 – Boie Crowe, Cherokee, 20:59.70

56 – Malla Bradley, Cherokee, 26:54.90

58 – Idalis Crowe, Cherokee, 27:46.00

 

Middle School Boys

1 – Austin San Souci, Swain County, 13:14.20

2 – Dalmon King, Cherokee, 14:11.90

3 – Connor Brown, Swain County, 14:17.90

4 – Andy Ledford, Swain County, 15:01.20

5 – Connor Lambert, Swain County, 15:03.50

6 – Owen Craig, Swain County, 15:05.40

7 – Oz Swayney, Cherokee, 15:11.00

8 – Landon Matz, Swain County, 15:17.00

9 – Rider Mattox, Swain County, 15:24.00

10 – Ethan Russell, Hiwassee Dam/Ranger, 15:27.00

11 – Evin Fields, Hayesville, 15:31.70

12 – Cameron Gray, Hayesville, 15:41.10

13 – Xander Wachacha, Robbinsville, 15:47.60

14 – Matthew Grey, Swain County, 15:48.10

15 – Corbin Alt, Carolina Mountain XC, 15:59.50

25 – Cavan Reed, Cherokee, 17:12.10

36 – Jaylen Bark, Cherokee, 18:30.10

41 – Ayden Thompson, Cherokee, 19:15.50

51 – Anthony Lossiah, Cherokee, 20:34.70

 

– One Feather staff report

print