Published On: Mon, Feb 12th, 2018

WRESTLING: Three Braves qualify for state meet

STATE-BOUND: Three members of the Cherokee Braves varsity wrestling team have qualified for the upcoming state meet after placing in the 1A West Regional meet held at Avery County High School on Saturday, Feb. 10 including (left-right): Seth Sneed, Caden Pheasant, and Sam Sneed. (Photo courtesy of Cherokee Braves Wrestling)

 

NEWLAND – Three members of the Cherokee Braves varsity wrestling team have qualified for the upcoming state meet after placing in the 1A West Regional meet held at Avery County High School on Saturday, Feb. 10.  With fourth place finishes in their weight divisions, Seth Sneed (132lb.), Sam Sneed (152lb.), and Caden Pheasant (160lb.) all qualified for the state meet on Feb. 16-17 at North Carolina A&T in Greensboro.

Results from the 1A West Regional meet are as follows:

106: 1 – Averil Lafferty (Alleghany), 2 – Barron Pilson (Mt. Airy), 3 – Austin Vernon (East Surry), 4 – Jaden Mohammed (Queen’s Grant)

113: 1 – Dylan Lowery (Mitchell), 2 – Evan Wagoner (Alleghany), 3 – Matt Lovin (Robbinsville), 4 – Brenton Lawing (Cherryville)

120: 1 – Braden Millsaps (Robbinsville), 2 – Tyjae Townsend (Elkin), 3 – Jonah Hayes (Avery Co.), 4 – Mackinnley Long (Swain Co.)

126: 1 – River Griffith (Avery Co.), 2 – Coltin Marlowe (Mitchell), 3 – Nathan Fisher (Robbinsville), 4 – Jesse Aguilar (East Wilkes)

132: 1 – Kade Millsaps (Robbinsville), 2 – Ryan Patterson (Elkin), 3 – Joseph Maltba (Mitchell), 4 – Seth Sneed (Cherokee)

138: 1 – Jude Lloyd (Elkin), 2 – Joan Ramirez (Mt. Airy), 3 – Isaiah Carr (Mountain Island Charter), 4 – Jesse Bell (Queen’s Grant)

145: 1 – Mikey Grubbs (Elkin), 2 – Joshua Pardue (Starmount), 3 – Sam Everhardt (Swain Co.), 4 – Armando Estrada (Mt. Airy)

152: 1 – Chris Butera (Mt. Airy), 2 – Payne Anderson (Robbinsville), 3 – Joseph Becker (East Surry), 4 – Sam Sneed (Cherokee)

160: 1 – Lucas Andrews (Swain Co.), 2 – Austin Tumbarello (Mt. Airy), 3 – Ryan Richardson (Mitchell), 4 – Caden Pheasant (Cherokee)

170: 1 – Jerry Neese (Elkin), 2 – Jackson Tumbarello (Mt. Airy), 3 – Isaac Wilkinson (Robbinsville), 4 – Cody Long (Swain Co.)

182: 1 – Sean Kostiuk (Cherryville), 2 – Blake Williams (Avery Co.), 3 – John Bennett (Mt. Airy), 4 – Cyle Ponchot (Swain Co.)

195: 1 – Mitchell Edwards (East Surry), 2 – Jacob Langston (Swain Co.), 3 – Cory Farmer (Murphy), 4 – Eric Olvera (Mt. Airy)

220: 1 – Fredy Romero (Robbinsville), 2 – Will Paul (Swain Co.), 3 – Darren Williams (North Rowan), 4 – Caleb Money (Starmount)

285: 1 – Antonio Lopez (Starmount), 2 – Hudson Boone (Mitchell), 3 – Morgan East (East Surry), 4 – Noland Brown (Swain Co.)

– One Feather staff report

print