Published On: Mon, Nov 6th, 2017

Cherokee Middle School honor roll for 1st Quarter

 

6th Grade

Principal’s Honor Roll: Jasmine Robertson, Seshadri Pratama, Ann Toineeta, Jenna Cruz, Jimya Driver, Carys Holiday, Madison Ledford, Dayvian Pheasant, Evonne Stamper, Hermione Ward, George Saunooke, Shelby Solis, Roxi Bark, Leondes Garcia, Gabriel Terrell, Laura Martinez, Samuel Postoak, Jayle Creson, Collin Ledford, Ezra McGaha, Creedon Arch, Bud Mathis, Isaac Welch, Breydan Ensley

Alpha Honor Roll: DeLaina Mills, Siddalee Thomason, Adrian Armachain, Brody Barker, Kayd-Lynn Bradley, Janna Girty, Julia Gonzales, DJ Hornbuckle, Niyahi Mora, Kyria Swayney, Olivia Swayney, Jalie Bowling, Littlehawk Reed, Lupita Toineeta, Dyami Saunooke, Emily Swayney, Awee Watty-Ivey, Ileyeni Wolfe, Jaylynne Brady, Ezequiel Martinez, Tahlaya Thompson

Beta Honor Roll: Danica Hill, Jodie Bird, Triniti Littlejohn, Alexzaya Lossie, Evan Nations, Maribel Armachain, Lilianna Bigmeat, Phillip Garcia-Calhoun, Elias Griffin, Shernan Kalonaheskie, Emily Blankenship, Ashton Cucumber, Angelyn Kalonaheskie, Aliah Locust, Carl McCoy Jr, Awee Walkingstick, Bayley Wright, Jamaya Balderas, Boie Crowe, Preston Davis, Marianna Martinez, Tristen McCoy, Maria Panther, Gabriel Crowe, Kalina Hicks, Kaiden Lambert, Trevan Lambert, Ofelia Garcia, Brendan Lambert, Javian Martin, Hunter Hendrix, Treyton Queen, Julianna Maney, Dante Taylor, Sateva Youngdeer

 

7th Grade 

Principal’s Honor Roll: Lilah Reynolds, Mason Long, Ariyonna Hill-Maney, Alexis Smith, Mahala Allison, Idalis Crowe, Walker Clapsaddle, Braylon James, Cavan Reed, Keneil Saunooke, Nessa Smith, Ellise Stamper, Dominyk Arch, Katherine Armachain, Jolie Locust-Pheasant

Alpha Honor Roll: Adia Frady, Alessandra Martinez, Oztin Swayney, Fala Welch, Alyxandra Armachain, Nora Garcia, Rachel Maney, Alessandra Oocumma, Walika Sexton, William Hartbarger

Beta Honor Roll: Jaden Armachain, Kalina Blanton, Isaiah Crowe, Zechariah Maney, Destiny Siweumptewa, Davyn Broome, Catherine Cline, Terrell Locust, Jacklin Lossiah, Bititste Pepion, Connor Pheasant, Acacia Reed, Hayden McCoy, Joseph Smith, Dacian Tafoya, Makyla Taylor-Hernandez, Elexia Bird, Kensen Davis, Brantley George, Autumn Greene, Avlin Welch, Tanin Esquivel, Brystyn Littlejohn, Calvin Lossiah, Xavier Otter, Sylas Pete, Kaella Hornbuckle, Jaelyn  Lossiah, Ashlea Parker, Trent Parsons, Kaniah Reed, Darius Saunooke, Mya Seqyouyah, Kaden Smith, Ayden Thompson, Kamia Wiggins, Tyler Wolfe, Kayandra Youngdeer, Amiya George, Brandon Martinez, Cristofer Rivera, Hezekiah Bird, Kenton Hill, Aida Martinez, Dasgigidi Hill, Chloe Lambert, Emma Anthony, Ava Galanick, Kyra West, Rae Littlejohn, Julius Bolden

 

8th Grade

Principal’s Honor Roll: Evan Caley, Takota Sexton, Caedance Smith, Johnny Bradley, Tehya Littlejohn, Rayna Ricks, Kegan Curtice, Miranda Lopez, Eli McCoy, Vivian Ross, Tevy West

Alpha Honor Roll: Kaelin Jones, Abigail Taylor, Malakai Fourkiller-Raby, Keeifer Taylor, Caidyn French, Betty Lossiah, Makala McGaha, Joshua Smith

Beta Honor Roll: John Queen, Marcus Armachain, Luther Standing Bear Light in the Lodge, Summer Crandall, Gabriel Jarvis, Jamice Mora, Chandler Shelton, Mylisa Mathis, Alayna Morgan, Aria Foerst, Phoebe Rattler, Eric Salavar, Lucian Davis, Aaliyah Queen, Donna Thompson, Makala Davis, Jae Lossiah, Alverta Henson, Mackenzie Reed