Published On: Thu, Oct 19th, 2017

CROSS COUNTRY: Cherokee hosts Conference Championship

ALL-CONFERENCE: Oztin Swayney, a member of the Cherokee Middle School cross country team, runs to a third place finish at the Smoky Mountain Conference Championship held at Cherokee High School on the afternoon of Wednesday, Oct. 18. With a time of 12:11.37, he was named to the All-Conference team. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

 

By SCOTT MCKIE B.P.

ONE FEATHER STAFF

 

Cherokee High School played host to the Smoky Mountain Conference middle school and high school cross country championship on the beautiful, fall afternoon of Wednesday, Oct. 18.  Oztin Swayney, a member of the Cherokee Middle School team, placed third in the middle school boys race and was named All-Conference.

Hayesville won the high school boys team championship, and Murphy won the high school girls title.  Swain Co. won the middle school boys championship, and Hayesville won the middle school girls title.

Following are results, per Big Kahuna Timing, from each division (All-Conference was bestowed on top seven in high school and top three in middle school):

CHAMPS: Murphy won the high school girls team title.

High School Girls

1 – Emma Pindur, Swain Co., 20:43.84

2 – Peyton Wood, Murphy, 21:04.74

3 – Ava Barlow, Robbinsville, 21:49.93

4 – Sydney Bolyard, Tri-County Early College, 22:12.81

5 – Natalie Graves, Murphy, 22:19.06

6 – Avery Taylor, Murphy, 22:19.81

7 – Anna Riddle, Robbinsville, 22:58.22

13 – Dorian Reed, Cherokee, 23:51.27

22 – Raylen Bark, Cherokee, 25:15.55

Team Scores

1 – Murphy 35

2 – Robbinsville 49

3 – Swain Co. 68

 

CHAMPS: Hayesville won the high school boys team title.

High School Boys

1 – Gavin Morgan, Hayesville, 17:11.10

2 – Luke Walters, Robbinsville, 17:31.83

3 – C.J. Anderson, Hiwassee Dam, 17:35.62

4 – Jackson Burch, Hayesville, 17:36.54

5 – Jonathan Ray, Rosman, 17:37.95

6 – Justin Race, Hayesville, 17:42.92

7 – Tucker Price, Robbinsville, 17:58.71

10 – Rocky Peebles, Cherokee, 18:16.33

15 – Darius Lambert, Cherokee, 19:00.87

18 – Tihjah Lossiah, Cherokee, 19:27.94

31 – Josiah Lossiah, Cherokee, 20:17.61

36 – Braylon Arch, Cherokee, 21:58.01

40 – Dakota Siweumptewa, Cherokee, 23:14.28

44 – Richard Mata-Welch, Cherokee, 23:46.01

Team Scores

1 – Hayesville 32

2 – Robbinsville 55

3 – Murphy 69

4 – Cherokee 103

 

CHAMPS: Hayesville won the middle school girls team title.

Middle School Girls

1 – Aynsley Fink, Robbinsville, 13:43.86

2 – Gracie Monteith, Swain Co., 13:50.41

3 – Kaysen Krieger, Hayesville, 14:03.56

4 – Amelia Rogers, Swain Co., 14:28.01

5 – Lila Roberts, Hayesville, 14:35.44

6 – Caroline Burch, Hayesville, 14:38.82

7 – Emma Beasley, Robbinsville, 14:48.81

17 – Laura Martinez, Cherokee, 15:58.63

25 – Makala McGaha, Cherokee, 16:32.63

28 – Madison Ledford, Cherokee, 17:11.82

29 – Mary Martinez, Cherokee, 17:25.10

30 – Boie Crowe, Cherokee, 17:25.84

33 – McKenzie Reed, Cherokee, 17:43.62

Team Scores

1 – Hayesville Middle 33

2 – Swain Co. Middle 42

3 – Robbinsville Middle 74

5 – Cherokee Middle 120

 

CHAMPS: Swain Co. won the middle school boys team title.

Middle School Boys

1 – Dillian Brown, Murphy, 11:34.99

2 – Austin San Souci, Swain Co., 11:47.81

3 – Oztin Swayney, Cherokee, 12:11.37

4 – Caleb Rice, Murphy, 12:16.82

5 – Dalmon King, Cherokee, 12:24.06

6 – Connor Lambert, Swain Co., 12:25.11

7 – Hunter Laney, Murphy, 12:32.20

11 – Cavan Reed, Cherokee, 13:15.70

19 – Tanin Esquivel, Cherokee, 13:53.69

33 – Tanis Esquivel, Cherokee, 14:56.59

36 – Ayden Thompson, Cherokee, 14:59.43

40 – Ezar McGaha, Cherokee, 15:20.89

41 – Jaylen Bark, Cherokee, 15:22.12

58 – Anthony Lossiah, Cherokee, 17:58.46

Team Scores

1 – Swain Co. Middle 35

2 – Murphy Middle 46

3 – Cherokee Middle 58