Published On: Fri, Mar 10th, 2017

BASKETBALL: King, Mintz named to NCBCA All-District Teams

 

HONORED: Pooh King, Lady Braves senior point guard, has been named to the 2016-17 North Carolina Basketball Coaches Association All-District First Team. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather photos)

By SCOTT MCKIE B.P.

ONE FEATHER STAFF

 

Pooh King, Lady Braves senior point guard, has another award to add to her shelf.  She has been named to the 2016-17 North Carolina Basketball Coaches Association All-District First Team.  King was joined in the honor by Tye Mintz, Braves junior forward, who was named to the boys All-District Second Team.

King, who earlier in the month was named Big Smoky Mountain Conference Player of the Year – an honor she attained for the second consecutive year, lead western North Carolina in steals per game percentage (6.2/gm) and was second in assists (5.1/gm).

In her two years playing with Cherokee, King, a member of the Seminole Tribe of Florida, averaged 15.3pts/gm, 5.5 steals/gm, and 4.4 assists/gm.

She helped lead Cherokee to a 25-3 record this season which saw the Lady Braves win the regular season BSMC title and take second place in the conference tournament.

HONORED: Tye Mintz, Braves junior forward, has been named to the 2016-17 North Carolina Basketball Coaches Association All-District Second Team.

Mintz, who was named to the Big Smoky Mountain All-Conference team, was third in western North Carolina in rebounds per game (11.5/gm) and averaged 19.4 points per game for the Braves who took second in the BSMC regular season and won the conference tournament.

Girls All-District First Team includes: Pooh King (Cherokee), Maddie Webb (Pisgah), Ciera Chandler (Mountain Heritage), Emma Stroup (Murphy), Heaven Nelson (Avery Co.)

Girls All-District Second Team includes: Brooke Vilcinskas (Madison), Jhimya McCollum (Smoky Mtn.), Lexi Taro (Franklin), Shelby Glance (Tuscola), Jaia Wilson (West Henderson)

Girls All-District Third Team includes: Chesney Gardner (Owen), Treasure Bailey (Erwin), Shay Tisho (Smoky Mtn.), Lani Woods (Pisgah), Taryn Ledford (Smoky Mtn.)

Boys All-District First Team includes: Austin Nelson (North Henderson), C.J. Thompson (Erwin), Jeffrey Puckett (Avery Co.), Josh Cottrell (Hayesville), Deacon Health (Avery Co.)

Boys All-District Second Team includes: Tye Mintz (Cherokee), Deland Thomas (Rosman), Ben Craig (Owen), Anthony Westhusing (Tuscola)

Boys All-District Third Team includes: Landon Henley (Tuscola), Skyler McKinney (McDowell), Harper Reese (Rosman), Markese Lynch (North Henderson), Divese Carson (McDowell)