Published On: Sat, Oct 1st, 2016

Over 800 participate in Cherokee Harvest race

James Oocumma (#), an EBCI tribal member, starts with the pack in the Cherokee Harvest Half Marathon on Saturday, Oct. 1.  He finished 43rd overall with a time of 1:39:42.  (SCOTT MCKIE B.P./One Feather)

James Oocumma (#132), an EBCI tribal member, starts with the pack in the Cherokee Harvest Half Marathon on Saturday, Oct. 1. He finished 43rd overall with a time of 1:39:42. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather)

 

The annual Cherokee Harvest Half Marathon and 5K event was held on the morning of Saturday, Oct. 1.  The races began at the Acquoni Expo Center and winded through Cherokee.  A total of 424 people participated in the Half Marathon and 377 ran the 5K.

To view or purchase photos from this event, visit: https://onefeather.smugmug.com/SPORTS/RUNNING/2016-Cherokee-Harvest-Half/i-pXmQ8SD

 

Results are shown below courtesy of Right On Time Productions:

 

5K Results (377 total participants)

Top Overall Males

1 – Jonathan Mattox, Bryson City, 18:31

2 – Bradley Vestal, Cherokee, 19:35

3 – Jason Hicks, Sylva, 19:41

 

Top Overall Females

1 – Jennifer Black, Cullowhee, 20:32

2 – Annalise Hicks, Sylva, 22:28

3 – Tracy Extine, Waynesville, 24:15

 

Masters Male

1 – Ricky Davis, Greenville, 20:26

 

Masters Female

1 – Adrianne Shimek, Candler, 27:09

 

Male 1-12

1 – Ethan Saunders, Asheville, 23:36

2 – Tanner Jones, Franklin, 26:22

3 – Dylan Burrows-Kurr, 26:40

4 – Walker Clapsaddle, Cherokee, 27:21

 

Female 1-12

1 – Mya Burrows-Kurr, 25:05

2 – Tyra Sterling, Cullowhee, 29:22

3 – Gracie Monteith, Bryson City, 29:39

8 – Boie Crowe, Cherokee, 35:59

10 – Joanna Shipman, Cherokee, 42:54

 

Male 13-15

1 – Paul Bartolomeo, Knoxville, 21:45

2 – Henry Smalley, Sylva, 24:12

3 – Joaquin Gabriel Layno, Whittier, 25:37

 

Female 13-15

1 – Aylan Meyers, Bryson City, 24:13

2 – Hope Powers, Dillsboro, 29:22

3 – Grace Harden, Maggie Valley, 37:27

 

Male 16-18

1 – Cooper Smalley, Sylva, 21:36

2 – Cody Wood, 29:24

3 – Vincent Mariano, Asheville, 38:39

 

Female 16-18

1 – Ellie Bryson, Sylva, 31:08

2 – Kassie Jones, Lake Junaluska, 32:34

3 – Kalie Reep, Statesville, 32:34

 

Male 19-24

1 – Aaron Baumgardner, Weaverville, 24:05

2 – Tate Thomason, Robbinsville, 27:30

3 – Noah Carr, Franklin, 27:53

 

Female 19-24

1 – Kelli Stewart, Brevard, 25:08

2 – Audrey Duke, Louisville, Ky., 25:36

3 – Heather Styles-Turbyfill, Whittier, 26:35

12 – Storm Ledford, Cherokee, 32:46

 

Male 25-29

1 – Robert Vida, Beaufort Sc., 23:32

2 – Matt Lapine, Asheville, 25:41

3 – Jeremiah Prince, Franklin, 28:10

8 – Christopher Reed, Cherokee, 34:26

 

Female 25-29

1 – Chelsea Cordone, Cullowhee, 25:13

2 – Cassie Lord, Hendersonville, 26:03

3 – Ciera Wiggins , 28:25

 

Male 30-34

1 – Bryan Callaghan, Bellport Ny., 19:49

2 – Brad Morgan, Waynesville, 21:41

3 – Noland Brown, Hendersonville, 22:24

 

Female 30-34

1 – Katherine Goodloe, Asheville, 26:20

2 – Nicole Denman, Winston-Salem, 27:05

3 – Jamie Dockery, Aberdeen, 27:41

8 – Adrianne Ramirez, Cherokee, 32:01

9 – Skye Littledave, Cherokee, 31:52

10 – Chi Shipman, Cherokee, 32:03

13 – Sheena Brings Plenty, Cherokee, 36:11

17 – Eliana Martin, Cherokee, 39:30

 

Male 35-39

1 – Josh Schick, Waynesville, 21:43

2 – Gary Hill, Franklin, 23:16

3 – Ethan Clapsaddle, Cherokee, 26:51

 

Female 35-39

1 – Corina Gribble, Sylva, 26:26

2 – Katie Wiltsey, Cumming, Ga., 27:00

3 – Karen Walter, Sylva, 27:55

 

Male 40-44

1 – Seth Temple, Clyde, 21:56

2 – Philip Abraham, 24:24

3 – Phillip Conner, Lake Lure, 25:17

5 – Albert Rose, Cherokee, 26:33

 

Female 40-44

1 – Melanie Bryson, Sylva, 28:09

2 – Ruby Francis, Hendersonville, 28:44

3 – Joy Ponder, Mars Hill, 29:15

 

Male 45-49

1 – Luis Giberaga, Weaverville, 34:00

2 – Raymond Randall, Winter Park, Fla., 35:10

3 – William Cuprak, Cherokee, 40:47

 

Female 45-49

1 – Liz Massey, Weaverville, 28:55

2 – Teresa Bryson, Pisgah Forest, 30:15

3 – Robin Wolfe-Hull, Cherokee, 30:34

 

Male 50-54

1 – Robbie Mustoe, Taylors, Sc., 20:51

2 – Tom Truitt, Clyde, 21:47

3 – Ron Mau, Cullowhee, 26:28

 

Female 50-54

1 – Amy Harden, Maggie Valley, 29:23

2 – Donna Boiani, Orlando, Fla., 31:24

3 – Dona Adams, 31:44

14 – Cyndi Lambert, Cherokee, 39:59

 

Male 55-59

1 – Jim Stephenson, Roswell, Ga., 26:21

2 – Charles Cantrell, Gatlinburg, Tenn., 26:28

3 – Mark Lord, Sylva, 26:33

13 – Edwin Wolfe, Cherokee, 1:01:48

 

Female 55-59

1 – Trish Golay, Leicester, 27:58

2 – Laura Baker, Athens, Tenn., 29:34

3 – Teresa Cantrell, Gatlinburg, Tenn., 31:29

6 – Deborah Conseen-Bradley, Whittier, 33:23

10 – Donita Chanteau, Cherokee, 39:30

13 – Marvel Welch, Cherokee, 42:54

16 – Deborah Wolfe, Cherokee, 1:01:47

 

Male 60-64

1 – David Lybrand, Maggie Valley, 24:13

2 – Russell Bowling, Franklin, 26:24

3 – Patrick Johnson, Waynesville, 27:20

 

Female 60-64

1 – Susan Paul, Maitland, Fla., 28:25

2 – Sue Wood, Asheville, 30:09

3 – Suzanne Stephenson, Roswell, Ga., 30:26

 

Male 65-69

1 – Larry Pitchford, Abbeville, Ala., 29:05

2 – Joe Manno, Old Fort, 31:05

3 – Gary Mauldin, Cullowhee, 33:29

 

Female 65-69

1 – Jeannie Saunders, Sylva, 36:01

2 – Janice Sullivan, Townsend, Tenn., 36:24

3 – Sharon Uzzardo, Las Vegas, Nev., 39:12

 

Male 70-74

1 – Michael Saunders, Sylva, 32:42

2 – Robert Wood, Canton, 34:05

3 – Gary Wise, Candler, 35:05

 

Female 70-74

1 – Hiddy Morgan, Cullowhee, 31:51

2 – Marcia Miller, Athens, Tenn., 35:39

3 – Martha Marshall, Asheville, 39:47

Male 75-98

1 – Keith Vansant, Canton, 59:42

 

Female 75-98

1 – Donna Frizzell, Sylva, 36:48

2 – Camille Kelsey, Duluth Ga., 51:45

 

 

Half Marathon (424 total participants)

Overall Top 20

1 – Ricky Flynn, Cross Hill, 1:10:29

2 – Peyton Hoyal, Charlottesville, Va., 1:12:24

3 – Zack Jordan, Ball Ground, Ga., 1:22:31

4 – Alan Carreno, Las Vegas, Nev., 1:23:18

5 – Ben Stephenson, Cullowhee, 1:23:28

6 – Jamie Cook, Bryson City, 1:23:36

7 – Orinthal Striggles, Columbia, Sc., 1:23:55

8 – Duncan Reuning, Asheville, 1:24:00

9 – Kate Schwartz, Asheville, 1:24:04

10 – Shawanna White, Columbia, Sc., 1:24:22

11 – Joe Ainsworth, Asheville, 1:24:52

12 – Luis Rojas, Herdersonville, 1:25:26

13 – Natasha Shipman, Swannanoa, 1:26:28

14 – Todd Davidson, Sylva, 1:26:41

15 – Ginna Reid, Asheville, 1:26:41

16 – Darian Smith, Winston-Salem, 1:27:27

17 – Ryan Courtoy, Clyde, 1:28:17

18 – Charlie Gay, Mills River, 1:31:00

19 – Lee Plamann, Asheville, 1:31:34

20 – David Badger, Murphy, 1:31:35

42 – Chad Cooper, Cherokee, 1:39:41

43 – James Oocumma, Cherokee, 1:39:42

64 – Raymond Stamper, Cherokee, 1:46:13

215 – Patrick Lambert, Cherokee 2:09:48

288 – Katlin Bradley, Cherokee, 2:19:06

306 – Shannon Swimmer, Cherokee, 2:22:43

324 – Jon Dando, Cherokee, 2:25:04

341 – Kevin Primo, Cherokee, 2:29:27

357 – Bo Crowe, Cherokee, 2:33:30