Published On: Mon, Sep 19th, 2016

CROSS COUNTRY: CMS girls win Western Carolina Invitational

 

The Cherokee High School and Middle School cross country teams competed in the Western Carolina Invitational in Cullowhee on Saturday, Sept. 17.  The Middle School Lady Braves took first place in the team category, and the Middle School Braves came in second place – missing first by one point.  Following are results of the meet per nc.milesplit.com:

High School Girls Results

1 – Aleshia Tisho (Smoky Mtn.) 20:18.39

2 – Jade Sterline (Smoky Mtn.) 20:49.25

3 – Emma Pindur (Swain) 21:21.98

23 – Raylen Bark (Cherokee) 24:56.82

24 – Dorian Reed (Cherokee) 24:58.98

42 – Jamie Lossiah (Cherokee) 26:45.04

61 – Deliah Esquivel (Cherokee) 31:02.44

72 – Shyreece Williams (Cherokee) 34:15.57

High School Girls Team Scores

1 – Smoky Mtn. 29

2 – West Henderson 70

3 – Swain Co. 86

7 – Cherokee 181

 

High School Boys Results

1 – Andrew Hamel (Pisgah) 16:54.31

2 – Daniel Mashburn (Pisgah) 17:17.16

3 – Carter Brinkley (Pisgah) 17:27.47

4 – Darius Lambert (Cherokee) 17:28.68

31 – Josiah Lossiah (Cherokee) 19:42.92

55 – Eason Esquivel (Cherokee) 22:15.42

58 – Jonah Bernhisel (Cherokee) 22:38.93

75 – Jordan Grant (Cherokee) 26:52.17

High School Boys Team Scores

1 – Pisgah 37

2 – Smoky Mtn. 53

3 – West Henderson 61

7 – Cherokee 162

 

Middle School Girls Results

1 – Ava Barlow (Robbinsville) 13:28.65

2 – Maria Reyes (Cherokee) 13:42.27

3 – Rosa Reyes (Cherokee) 14:30.29

7 – Destiny Mills (Cherokee) 15:17.31

9 – Betty Lossiah (Cherokee) 15:28.74

16 – Makala McGaha (Cherokee) 16:31.09

25 – Donna Thompson (Cherokee) 18:17.76

40 – Abigail Taylor (Cherokee) 20:53.69

Middle School Girls Team Scores

1 – Cherokee 28

2 – Robbinsville 36

3 – Franklin School of Innovation 71

 

Middle School Boys Results

1 – Rocky Peebles (Cherokee) 11:43.06

2 – Declan Mettee (Franklin School) 11:50.30

3 – Aiden Browning (Franklin School) 12:17.13

4 – Daniel Thompson (Cherokee) 12:19.44

6 – Cavan Reed (Cherokee) 13:15.02

12 – Dakota Siweumptewa (Cherokee) 13:43.41

19 – Richard Welch (Cherokee) 14:33.53

23 – Braylon Arch (Cherokee) 14:59.90

29 – Adam Reed (Cherokee) 16:08.78

37 – Jaylan Bark (Cherokee) 17:55.40

38 – Dacian Tafoya (Cherokee) 17:58.92

Middle School Boys Team Scores

1 – Franklin School 41

2 – Cherokee 42

3 – Summit Charter School 67