Published On: Thu, Apr 7th, 2016
Sports | By

TRACK and FIELD: Cherokee travels to Andrews for four-team meet

 

ANDREWS – The Cherokee High School track team traveled to Andrews High School on Wednesday, April 6 for a four-team meet with Andrews, Hayesville and Murphy.  Following are full results from NCMilesplit.com:

Girls

110M Hurdles

1 – Kelsey Fulgham (MHS) 17.04

2 – Emma Stroup (MHS) 17.24

3 – Emily Reid (MHS) 18.04

 

100M Dash

1 – Claire Hendrix (Hayes) 13.64

2 – Taryn Farmer (MHS) 14.04

3 – Erika Griggs (And) 14.14

 

1600M Run

1 – Cameron Rice (MHS) 5:52

2 – Shelby Wolfe (Cher) 6:24

3 – Mariah Hodges (Hayes) 6:37

 

200M Dash

1 – Emma Cox (Hayes) 28.14

2 – Claire Hendrix (Hayes) 28.64

3 – Emily Reid (MHS) 29.74

 

300M Hurdles

1 – Peyton Wood (MHS) 52.44

2 – Neva Jones (And) 53.04

3 – Abby Carder (MHS) 54.74

 

3200M Run

1 – Cameron Rice (MHS) 12:32.90

2 – Elizabeth Cambranis (MHS) 13:59.00

3 – Mariah Hodges (Hayes) 14:10.00

 

400M Dash

1 – Bree Anderson (Hayes) 1:06.24

2 – Morgan Dudley (Hayes) 1:07.24

3 – Le-Ann Wheaton (MHS) 1:08.74

 

4x100M Relay

1 – Murphy 55.44

2 – Andrews 58.34

3 – Hayesville 1:03.44

 

4x200M Relay

1 – Murphy 1:57.20

2 – Hayesville 1:58.00

3 – Andrews 1:59.80

 

4x400M Relay

1 – Murphy 4:35.50

2 – Hayesville 4:38.90

 

4x800M Relay

1 – Murphy 11:28.10

2 – Hayesville 12:03.60

 

800M Run

1 – Nikki Smith (Hayes) 2:54.50

2 – Morgan Dudley (Hayes) 3:00.60

3 – Bethany Anderson (Hayes) 3:01.10

 

Discus Throw

1 – Tiffany Holloway (And) 113-04

2 – Brionna Jumper (Cher) 87-03

3 – Madi Crisler (Hayes) 84-01

 

High Jump

1 – Emma Stroup (MHS) 4-08

2 – Sydney Davis (Hayes) 4-06

3 – Emma Cox (Hayes) 4-06

 

Long Jump

1 – Claire Hendrix (Hayes) 15-08

2 – Erika Griggs (And) 14-05

3 – Susanna Pullium (And) 13-11.50

 

Shot Put

1 – Tiffany Holloway (And) 38-05

2 – Kimonta Lloyd (Hayes) 36-09

3 – Kelia Oliver (MHS) 32-00.50

4 – Tierra Toineeta (Cher) 31-00

 

Triple Jump

1 – Claire Hendrix (Hayes) 33-01.50

2 – Katlyn Stiles (MHS) 31-00.50

3 – Taryn Farmer (MHS) 29-00.50

 

Boys

100M Dash

1 – Brian Smith (Hayes) 11.44

2 – Ian Johnston (MHS) 11.74

3 – Tye Mintz (Cher) 11.84

 

110M Hurdles

1 – William Fulford (Hayes) 16.44

2 – Grant Lindsay (MHS) 16.84

3 – Subin Park (MHS) 17.04

 

1600M Run

1 – Adam Urbaniuk (Hayes) 4:47.80

2 – Ethan Murray (MHS) 4:56.70

3 – Gavin Morgan (Hayes) 5:00.00

4 – Darius Lambert (Cher) 5:00.70

 

200M Dash

1 – Brian Smith (Hayes) 23.04

2 – Grant Lindsay (MHS) 24.14

3 – Jamie Lawson (MHS) 24.84

 

300M Hurdles

1 – Grant Lindsay (MHS) 40.74

2 – Subin Park (MHS) 43.24

3 – Wesley Fulford (Hayes) 43.84

 

3200M Run

1 – Gavin Morgan (Hayes) 11:01.10

2 – Isaac Nicholson (Hayes) 12:09.60

3 – Aramis Hall (And) 12:12.50

 

400M Dash

1 – Hunter Reaux (Hayes) 53.44

2 – Jonathan Wheaton (MHS) 54.64

3 – Alex Higdon (MHS) 55.34

 

4x100M Relay

1 – Hayesville 47.54

2 – Murphy 47.84

3 – Andrews 50.14

4 – Cherokee 1:03.34

 

4x200M Relay

1 – Murphy 1:39.00

2 – Cherokee 1:43.10

3 – Hayesville 1:44.10

 

4x400M Relay

1 – Murphy 3:40.50

2 – Hayesville 3:41.60

3 – Andrews 3:59.40

 

4x800M Relay

1 – Murphy 9:10.00

2 – Hayesville 9:18.10

3 – Andrews 10:05.50

 

800M Run

1 – Anda Urbaniuk (Hayes) 2:04.00

2 – Ethan Murray (MHS) 2:05.80

3 – Darius Lambert (Cher) 2:19.50

 

Discus Throw

1 – Logan Cowart (Hayes) 123-05

2 – Dalton Kent (MHS) 120-02

3 – Logan Thurmond (Hayes) 120-00

5 – Byron Locust (Cher) 109-08

 

High Jump

1 – Hagan Newton (MHS) 5-10

2 – Cody Smith (And) 5-06

3 – Tyler Rose (And) 5-06

 

Long Jump

1 – Hunter Reaux (Hayes) 19-04

2 – Taylor Parker (And) 18-07

3 – Tye Mintz (Cher) 17-08.50

 

Shot Put

1 – Cameron Debty (And) 45-01

2 – Tyler Holloway (And) 44-01

3 – Logan Cowart (Hayes) 43-04.50

4 – Byron Locust (Cher) 41-00.50

 

Triple Jump

1 – Hunter Reaux (Hayes) 42-11.00

2 – Stone Follari (Hayes) 36-00.50

3 – Ian Johnston (MHS) 35-02.00