Tribal Council Student Awards Program winners

May 13, 2013

Following is the list of winners in the Tribal Council Student Awards Program that was held on Tuesday, May 7 in the Tribal Council Chambers:

 

New Kituwah Academy

Dewi Ismael Matamoros, Selu Marilyn Swayney, Ganolegi Breydan Ensley, Ewi Eva Welch, Priest Littlejohn, Tsini Andi McCoy, Noquisi Haley Smith, Iwodi Praire Toineeta, Kieaira Ensley, David Thompson, Best All Around – Agwatega Tyce Hogner

 

STARS Classroom

DaQuan Jumper, Keeifer Taylor, John Queen, Best All Around – Dailin “Jogeta” Panther

 

Cherokee Pre-K

Gabriella Gayosso, Jadence Saunooke, Houston Hornbuckle, Jr., Sara Toineeta, Nikki Toineeta, Francesca Armachain, Suri Watty, Izabella Wilson, Chaske’ Raines, Matix Stamper, Best All Around – Ayden Lambert

 

Cherokee Central Schools

Cherokee Kindergarten

Kai Saunooke, Aaliyah Reed, Eliana West, Falon Welch, Kaniah Wolfe, Luke Smith, Addi Taylor, Malachi Driver, Tricyus Calhoun , Louiza Walkingstick, Best All Around – Dawoni Dvdisdi

 

Cherokee 1st Grade

Shelby Solis, Alijah George, George Saunooke, Miylaya Pratoma, Kenyon Martin, Jimya Driver, Malaki Smith, Mason Salazar, Taiya Rubio, J’ron Lineberry, Best All Around – Ileyeni Wolfe

 

Cherokee 2nd Grade

Jaelyn Lossiah, Jaden Armachain, Ashlea Parker, MaKayla Taylor, Ayden Thompson, Alyxandra Armachain, Dacian Tafoya, Kensen Davis, Alexis Smith, Nessa Smith, Best All Around – Kaden Smith

 

Cherokee 3rd Grade

Patricia Armachain Biddix, Evan Caley, Tevt West, Lloyd Teesateskie, Kyren Rosario, Zacceus Watty, James Reed, Danasia Toineeta, Kegan Curtis, Takota Sexton, Best All Around – Joshua Smith

 

Cherokee 4th Grade

Zayne Taylor-Hernandez, Zoey Walkingstick, Rabekka Wolfe, Justus Armachain, Destiny Mills, Jaden Welch, Aiyana Lambert, Braylon Arch, Deante Toineeta, Dawson George, Best All Around – Dreyton Long

 

Cherokee 5th Grade

Cameron Hayes Reed, Miiya Davis, Deliah Esquivel, Dorian Reed, Acecia Lambert, Devy George, Juana Martinez-Lossiah, Zachary Lossiah, Mia Toineeta, Malia Davis, Best All Around – Caden Pheasant

 

Cherokee 6th Grade

Josiah Lossiah , Jarron Lossiah, Sterling Stant-Maria, Seth Smith, Malakai Tooni, Juanita Paz-Chalacha, Carla Wolfe, Tiffany Walkingstick, Brianna Murphy, Tori Teesateskie, Best All Around – Wesley Wildcatt

 

Cherokee 7th Grade

Marley Bradley, Tristen Bottchenbaugh,  Riley Crowe, Latika French, Samantha Lee, Lidia Ramirez, Kyra Sneed, Tiarra Toineeta, Shannon Wolfe, Shelby Wolfe, Best All Around – Scarlett Guy

 

Cherokee 8th Grade

Toby Brady, Cade Carroll, Fabian Crow, Andrew Griffin, Avery Guy, Megan Paugh, Noah Pete, Oksana Rivera, Devona Reed,  Jay Swimmer, Best All Around – Autumn Endros

 

Cherokee 9th Grade

Kieran Sequoyah, Emilie Bree Stamper, Gabriel Crowe, Emily Kayonnie, Laurel Welch, Kirstin Mathis, Christian Ensley, Lidia Flores, Kennan Panther, Tyra Standingdeer, Best All Around – Brittney Driver

 

Cherokee 10th Grade

Dre Crowe, Kendall Toineeta , Kayce Lossiah, Xan Sadongei, Ashley Bradley, Gracia Bradley, Martika Welch, Orion Holmberg, Jaron Bradley, Cole Wildcat, Best All Around – Kristan Lacey Arch

 

Cherokee 11th Grade

Monique Paul, Taran Swimmer, Jessica Lambert, Tagan Crowe, Hunter Lambert, Priscilla Squirrell, Constance Anna Cline, Kayla Bradley, Earl Carroll, Joi Owle , Best All Around – Jalon Lossiah

 

Cherokee 12th Grade

Elle Bradley, Callie Phillips, Gabrielle Thompson, Deija Burgess,  Fransisco Javier, Devyn Smith, Dorian Walkingstick, Ashlee Smith, Brianna Smith, Athena Sadongei, Best All Around – Ashley Bottchenbaugh

 

Jackson County Schools

Smokey Mountain Elementary

Sophie Wood, Amila Lossie, Tyanna Ledford, Ryan Cooper, Vanesa Corona-Smith, Oztin Swayney, Maria Fourkiller-Raby, Jalen Motola, Blaine Smith, McKenna Smith-Sneed, Tamika Shell, Roxie Davis, Julian Littlejohn, Macy Swayney, Pamela Swayney, Malia Little, Danicka Huskey, Oscar Silva, Lillian Wright, Zabayon George, Austin “Cole” Saunooke, Austin Bark, Christian Wilson, Best All Around – Treannie Larch

 

Smokey Mountain High School

William Arneach, Nyasha Bradley, Xavier Davis, Jerico French, Thomas George, Evan Howard, Scottie Marr, Kaitlyn Parker, Jonah Lossiah, Robert Huskey, Best All Around – Jayce Wolfe

 

Jackson County Early College

Steven Michael Smith

 

Graham County Schools

Graham County Elementary

Allie Ayers, Tayen Bridges, Natalie Haney, Emma McCoy, Madison Orr, Camryn Orr, Troy Jones, Wade, Hamilton, Jobie Garland, Kyla Black, Kira Haney, Best All Around – Andrew Holland

 

Robbinsville Middle

Forest Long, Shay Jumper, Charlotte Welch, Brianna Jumper, Erin Teesateskie, Dustin Smoker, Autumn Ellington, Riley Crowe, Jasmine Jackson, Best All Around – Lydia Crowe

 

Robbinsville High School

Cruz Galaviz, Hannah Ellington, Rebecca Teesateskie, Caleb Teesateskie, Brenna Craig, Spencer McCoy, Desiree Williams, Shelby Rattler, Tyler Rivera, Zane Wachacha, Chance McNabb, Best All Around – Katelyn Black

 

Cherokee County Schools

Shalon Rattler, Shahannah Rattler, Karra Postell, Aleayah Frances Cox, Noah Herrin, Natasha Lequire

Christopher Alexander Thomas Blount, Ashley Herrin, Best All Around – Constance Owle

 

Swain County Schools

Swain East

Amilia Perez, Jaden Wade, Dante French, Creedon Arch, Aiyana Toineeta, Viktor Robbins, Gaige Jones, Avery Maples, Brayden Taylor, Amari Jackson, Ayla Landers, Yari Taylor, Taneyah Morris-Hill, Colby Taylor, Ashton Younce, Best All Around – Dallas Bennett

 

Swain West

Kaden Huskey, William Thompson, Ava Crisp, Eli Wiggins, Liberty Sutton, Athena Jenkins, Destiny Siweumptewa, Aidan Allison, Kaytlin Jones, Kobe Wiggins, Best All Around – Haylee Davis

 

Swain Middle

Jackson Cooper, Seth Ledford, Delaney Wildcat, Aliyah Bigmeat, Kilyne Oocumma, Shaynee Catolster, Danina Curtis, Gary Teesateskie, Alesia Tisho, Emily Welch, Phinehas Little, Kenny Walk , Lillie Ferguson, Sydney Green, Taylor Lowe, Best All Around – Haley Smith

 

Swain High

Caitlyn Dill, Faith Long, Mattie Brockwell, Madison York, Storm Ledford, Kayla Johnson, Chloe Blythe, Jamie Oocumma, Alexandria Treadway, Melody Little, Victoria Swartz, Raymius Smith, Gregory Tisho, Jaikob Craig, Chloe Esquivel , Best All Around – Cody Dills

 

Grace Christian Academy

Keegan Reed, Brixton Reed

 

Canton Middle School

Devon Cabe