37th Annual Cherokee Pow Wow Contest winners

July 5, 2012

EBCI tribal member Will Tushka carries in the Eagle Staff during the grand entry at the 37th Annual EBCI Pow Wow on Friday, June 29. He took 3rd place in the Men’s Traditional contest. (SCOTT MCKIE B.P./One Feather)

Golden Age Men

1st Wade Baker

 2nd Josiah James Hill II

3rd Rick Bottchenbaugh

4th Terrell Anquoe

 

Men Fancy

1st Eric Bird

2nd Josh Hill

3rd Travis Lovett

4th Daniel Tramper

 

Men Grass

1st Darryl Bolton

2nd Ronnie Preston

3rd Sidrick Baker

4th Josh Trejo

 

Men Traditional

1st Lonny Street

2nd Dana Warrington

3rd Will Tushka

4th Patrick Green

 

Men Southern Straight

1st Robert Tramper

2nd Anthony Monoessy

3rd Ray Silva

4th Freddie Partin Jr.

 

Men Chicken

1st Marty Thurman

2nd Keith Sharphead

3rd Brady Tapedo

4th Notah Wahpepah

 

Golden Age Women

1st Oralann Caldwell

2nd Sharon Partin

 

Women Fancy Shawl

1st Verna Street

2nd Carol Melting-Tallow

3rd Naomi Nevaquaya

4th TamraLowry

 

Women Jingle

1st Meredith Hedgepath

2nd Brenda Silva

3rd Alanna Baker

4th Keredith Owens

 

Women Northern Traditional

1st Quahna Mars

2nd Stephanie Maney

3rd Nikki Crisp

4th Nikki Santos

 

Women Southern Cloth

1st Angela Butler

2nd Elizabeth Nevaquaya

3rd Sandy Harris

4th Angie Thurman-Goodfox

 

Women Buckskin

1st Sophia Thurman

 

Teen Boy Grass

1st Casey Smith

2nd Joseph Columbus

3rd Archie Bearcub

4th Samuel Esquivel

 

Teen Boy Fancy

1st Angel Bullock

2nd Tyler Thurman

3rd Shaundai Poncho

4th Tego Warrington

 

Teen Boy Traditional

1st Atsa Zah

2nd Jay Silva

3rd Tom Rolin

 

Teen Girl Fancy Shawl

1st Taylor Williams

2nd Lydia Green

3rd Cheyenne Sanders

4th Angelina Jumper

 

 

Teen Girl Jingle

1st Shaundeen Smith

2nd Kimmemelah Perkins

3rd Naomi Swimmer

4th Taylor Mullin

 

Teen Girl Traditional

1st Tara Goodfox

 

Specials

Men Grass: Marty Thurman and Pat Pacheco

Men Fancy: Eric Bird

Men Traditional

1st Lonny Street

2nd Dana Warrington

Cowboy: Eric Bird

Cowgirl: Carol Melting Tallow

Men Straight: Anthony Monoessy

Old Style Fancy Shawl: Naomi Nevaquaya

Junior Boy Fancy: Eric Plainbull

Junior Boy Grass: Leland Hamilton

Junior Boy Traditional: Paidon Partin

Junior Girl Fancy Shawl: Kevonna Tushka

Junior Girl Jingle: Deliah Esquivel

Junior Girl Traditional: Alitama Perkins

Hand Drum (3 singers): Baker Boys

Intertribal Spots:

1-Leona Goldsmith

2- Scott Brings Plenty

3- Ashley Oxendine

4- Lisianna Jones

Tator Dance Male: Nathaniel Stark

Tator Dance Female: Leah Mirzayan

 

Northern Drum

1st A wo ha li Singers

2nd Medicine Tail

3rd Red Tree

4th Kau-Ta-Noh Jrs.

 

Southern Drum

1st Wild Band of Comanches

2nd Southern Sun

3rd Cedar Tree Singers

4th Southern Eagle

Head Dancers

Friday: Darryl Bolton and Carol Melting-Tallow

Saturday 1st Grand Entry: Travis Lovett and Nikki Crisp

Saturday 2nd Grand Entry: Ronnie Preston and Nikki Santos

Sunday: Gabe Bullock and Verna Street

 

- EBCI Travel and Tourism